Изложба на унгарски и иберо-американски съвременни творци, експериментиращи в областта на фотографията и изкуството на колажа, ще бъде представена в института „Лист“ - София.
Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров.
То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца.
Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона.
Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му.
„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв
Изложба живопис на волейболната легенда Георги Василев бе открита във фоайето на Дом-паметник „Йордан Йовков“ в Добрич.
Изложени са 65 картини, които могат да бъдат закупени от почитатели на изкуството.
Ключовата картина изобразява къщата на поп Дочо Чернаев в село Саръджа (днес Росица), а поп Дочо е прототип на едноименния герой на Йордан Йовков от повестта “Жътвари”. Той е и прадядо на Георги Василев.
“Аз и моето семейство разбрахме този факт на смъртното легло на баща ми. Поп Дочо Чернаев е неговият дядо, тоест на майка му е баща. Никой не знаеше този факт по простата причина, че той остава сирак, роден в село, в тази къща. Признавам си, че ръката ми трепереше, когато рисувах това, защото той е играл на тази поляна, както я виждате на картината, в такъв вид е в момента къщата”, каза Георги Василев на откриването на изложба
Сдружение “Самаряни” обяви начало на номинациите за годишните награди “Добрият Самарянин”, които ще бъдат раздадени за четиринадесети пореден път, съобщи Мария Данева от сдружението-организатор на инициативата.
Предложенията се очакват до 10 ноември. Мотото тази година е "Триумф на добротата". Церемонията за тазгодишните отличия “Добрият Самарянин“ ще се проведе на 10 декември, вторник, в Културен център „Стара Загора“.
Номинации се приемат на емайл dobro@samaritans.bg, както и лично в Централното управление на Сдружение „Самаряни“ или в специалната "Пощенска кутия на доброто", позициониранa в старозагорската Централна поща.
През 2011 година сдружение „Самаряни“ учреди наградите за добротворство „Добрият Самарянин“, които присъединиха град Стара Загора и региона към
Анна Арко, Питър Бърнстейн и Емет Коен трио излизат на сцената на „Банско джаз фестивал“ в третата фестивална вечер. След джаз уикенда, който даде началото на 27-ото издание на фестивала, на сцената в 20:00 часа тази вечер първа излиза Анна Арко, с която почитателите на джаза ще имат възможност да чуят експериментална поп музика с елементи от хип – хоп, джаз и електроника, съобщават организаторите от Община Банско и Асоциация „Фестивалите в България“.
На сцената вечерта излиза и джаз китаристът Питър Бърнстейн, свирил и записвал с музиканти от различни поколения - Сони Ролинс, Боби Хътчерсън, Джордж Коулман, Джошуа Редман, Брад Мелдау, Даяна Крoл, Лий Кониц, Джими Коб. В края на вечерта публиката ще чуе световната звезда Емет Коен, акомпанирал на Рон Картър, Бени Голсън, Джими Коб, Джордж Коулман, Джими Хийт, Кърт Елинг и много други.
„Банско джаз фест
Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес.
Това каза в интервю проф. Здравка Василева, която е преподавател и ръководител на катедра "Живопис" в Националната художествена академия (НХА) в София.
Тя гостува със своя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“.
По думите й не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош отпреди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с це
Експозицията ще бъде открита на 20 ноември и ще продължи до 15 януари 2025 г, информират организаторите.
На откриването участие ще вземат основателите на галерия ТОБЕ (TOBE) Беата Пушкаш (Унгария) и Томас Опиц (Венецуела). По думите на екипа галерия ТОБЕ е първата стъпка от концептуална идея, наречена проект TOmas BEa.
„Целта на TOBE е да присъства, да бъде видима на сцената на съвременната фотография. Целта им с това ново пространство в Будапеща в областта на съвременната фотография и изкуството на колажа е да потърсят нов диалог, различна гледна точка, с различен начин на изразяване и комуникиране на фотографията като изкуство“, казват те.
Беата Пушкаш е родена през 1977 г. в гр. Мишколц, Унгария. Томас Опиц е роден през 1971 г. в Каракас, Венецуела. И двамата живеят и работят в Будапеща. През 2013 г. откриват малка галерия с цел да представят иберо-американски и унгарски художници, при които амбицията за висококачествен художествен израз е част от идеята за експериментиране в творбите им. През 2017 г. Галерия TOBE се премества в по-голямо изложбено пространство, като от този момент международната видимост се увеличава значително, а програмата на галерията става много по-ясна. От 2022 г. Галерия ТОБЕ в Будапеща разполага с две изложбени зали; в по-голямата се организират предимно фотоизложби, а в по-малката, ТОБЕ Кабинет, се представят pop-up изложби и събития.
/ВСР
Японски куклен театър ще гостува на сцената на формация „Нюанси“ в Троян, съобщи Моника Генкова, режисьор към театрална студия „Нюанси“.
На 12 октомври в Троян ще бъде представен спектакълът „Дъщерята на самурая“, подготвен от софийската театрална формация „Сенджу“. Пиесата е по мотиви от японската народна приказка „Химе с голямата шапка“ и е подходяща както за деца, така и за възрастни, каза Генкова.
За създаването на представлението са използвани похватите на японския марионетен театър „Такеда“, водещ началото си от 17-и век. Марионетките, използвани в представленията, се отличават със своите прецизни движения и реалистичен външен вид и са изработени от автентични материали от Япония.
„Сенджу“ са сред малкото в света, които работят с кукли „Такеда“, а ментор на теа
Четирима тенори от Италия - Уго Таркуини, Алесандро Фантони, Джани Лечезе и Джовани Мария Палмия ще изнесат концерт в Културния дом на Нефтохимика в Бургас на 2 ноември, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
В концерта ще участват и оркестърът на държавната опера във Варна, а диригент ще бъде Христо Павлов. В програмата са включени арии от опери на Джакомо Пучини, Джузепе Верди и др., както и известни неаполитански канцонети.
В България четиримата тенори за първи път пеят на 13 юни 2019 г. пред публика от 2000 души в Летния театър на Варна на откриването на фестивала Опера в Летния театър. Следват още 10 концерта.
Между декември 2019 г. и януари 2020 г. те изнасят два концерта в Турция, посветени на годишнината на Ататюрк, и пеят в Арена Анкара пред 12 000 души.
Проектът "Четиримата италиански тенори" се ражда от идеята за формиране на к
Изложба в Париж предлага на посетителите да открият вкуса на галско-римското вино, да помиришат древногръцки парфюми, да усетят аромати от минали времена с помощта на френски археолог от Колеж дьо Франс, предаде АФП.
Археологът Жан-Пиер Брон изследва 50 години икономиките на Античността, като проучва занаятчийските квартали в Помпей, винопроизводството в Галия и възпроизвежда химическия състав на парфюми от Древна Гърция.
Лувърът предоставя за изложбата амфори, коркови тапи, маслени лампи и вази за парфюми, както и преси за вино. Показани са макети и на винарски изби и транспортни кораби.
Парфюмите, които са използвани за козметика, масажи, медицински процедури, дълго време са оставали загадка. Известни са рецепти, например от гръцкия лекар и фармаколог от I век Диоскорид. "Но всичко това беше малко абстрактно", казва кураторът на изложбата,
Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“.
Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.
Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената.
Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор
Премиера на спектакъла „Как хубаво лошо живяхме“ по пиеси на Людмила Петрушевска ще има на 2 октомври в театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.
Режисьор е Ваня Борисова. В представлението участват Ангела Канева, Виктория Владова, Мария Карилоска, Димитър Василев, Димитър Бисеров.
Спектакълът е осъществен с финансовата подкрепа на Министерството на културата.